Darjeeling Giddapahar SFTGFOP1 Proslulý černý čaj nejvyšší třídy z věčně zamlžených bengálských velehor.


To, co znamená kraj Champagne mezi oblastmi vinařskými, je Darjeeling mezi oblastmi čajovými. Čaj, který zde roste za ideálních podmínek ve výšce nad 1 400 metrů, se honosí mimořádným bohatstvím chutí. V týmu Čaje týdne jsme si tento Darjeeling oblíbili jako „snídaňový čaj“ a věříme, že rozjasní i vaše rána.

Darjeeling Giddapahar SFTGFOP1

Sklizeň a původ

Čaj pochází z čajové zahrady Giddapahar ležící nedaleko města Kurseong v proslulé velehorské oblasti Darjeeling v západní Indii. Sklizen byl v říjnu 2016 a jedná se o podzimní (třetí) sklizeň roku. Zahrada Giddapahar se rozkládá ve výšce 1 482 m n. m. Je téměř výhradně osázena čajovníky čínského typu. Po většinu roku zakrývá místní čajové plantáže mlha, což spolu s nízkými teplotami dává čaji specifickou vůni a chuť.

Zkratka SFTGFOP1 znamená Super Fine Tippy Golden Flowery Orange Pekoe, grade 1 a označuje nejvyšší kvalitativní třídu darjeelinského čaje.

List

Suchý list je tmavě hnědé až červenohnědé barvy, pravidelný, mírně lomený, občas prokvetlý zlatavým tipsem. Ve vůni se objevují tmavá dřeva, lehce kořenité a ořechové tóny.

Nálev

Nálev má jasně červenohnědou barvu a výrazně voní kombinací koření, vzácných dřev a růžového keře. V chuti dominuje lehce tříslovitý, opojný, plný a ovocitě dřevitý charakter. Čaj silně povzbuzuje a s každým douškem láká k dalšímu napití, neboť díky zvláště vrstevnaté chuti lze v každém loku nalézt trochu odlišné chuťové vjemy. Právě to dělá čaj z Darjeelingu tolik žádaným.

Historie čaje

Plantáže oblasti Darjeeling se nacházejí ve vysokohorských oblastech. Založili je v 19. stoletím angličtí kolonizátoři a osázeli je čínskými čajovníky kříženými různým podílem s čajovníky ásámskými. Na každé plantáži se pěstují odlišné klony, a proto je variací čaje z Darjeelingu opravdu mnoho.

V oblasti se provádí dvě hlavní, a několik vedlejších sklizní ročně. Nejočekávanější je první sklizeň (First Flush, FF, Jarní sklizeň), která probíhá od února do dubna. Vyznačuje se nízkou fermentací čaje, který se sice stále označuje jako černý, připomíná však spíše čaje zelené. Druhá sklizeň (Second Flush, SF, Letní sklizeň) probíhá od května do června. Třetí sklizeň (Third Flush, TF, Podzimní sklizeň) se provádí na podzim v období dešťů a spadá do ní i náš Darjeeling Giddapahar.

Trvanlivost

Darjeeling Giddapahar patří mezi středně trvanlivé čaje. Jeho kvalita se 6–18 měsíců od sklizně nemění, po této době však čaj začne pozvolna ztrácet své kouzlo a stává se všednějším. Čaje typu Darjeeling z aktuálních sklizní jsou ideální pro okamžité popíjení.

Jak si čaj připravíte

Na konvičku o objemu 0,5 litru použijte 5–7 gramů čaje (zarovnaná polévková lžíce), zalijte vodou teplou 90–100 °C a nechte louhovat ideálně 1–2 minuty. Takto lze připravit dva výborné nálevy. Čaj je vhodný i k tradiční přípravě metodou Gong Fu Cha v naší praktické sadě.

Jak čaj balíme a posíláme

Objednávky expedujeme každý pracovní den ve 4 hodiny odpoledne. Když vaše objednávka přijde později, vyřídíme ji až další pracovní den. Informace o reklamacích, možnosti vrátit zboží a další podrobnosti najdete v obchodních podmínkách.

Čaj balíme těsně před odesláním do sáčku z pevného přírodního papíru potaženého kovovou fólií, která nedovolí, aby dovnitř pronikla vlhkost a nežádoucí pachy. Sáček je uzavřen plastovým zipem, takže v něm můžete čaj uchovat bez ztráty kvality. Zabalený čaj pak odešleme v bublinkové obálce chráněný navíc tuhým kartonem, aby se nepoškodily křehké lístky. 50g balení vám přijde v obálce velikosti A5, 100g balení v obálce A4. Pokud si k čaji objednáte i sadu pro Gong Fu Cha, přijde vám v kartonové krabici jako balík.

Ochutnejte i další čaje z Darjeelingu.

  • Mapa místa původu čajeMapa místa původu čaje
  • Darjeeling Giddapahar - listDarjeeling Giddapahar - list
  • Darjeeling Giddapahar - nálev
  • Darjeeling Giddapahar SFTGFOP1
  • Pohled hora a město Darjeeling

    Město Darjeeling s horami v pozadí. Autor: Esben Agersnap.

  • Ukázka balení

S láskou k čaji provozuje Seraf, čajovna a obchod pro radost. Rooseveltova 15, 301 00 Plzeň, tel.: 377 917 435, info@cajtydne.cz