Darjeeling Oaks, lot DJ-126 Poklidně vyvážený Darjeeling z druhé sklizně k podzimnímu posezení v posledních paprscích slunce.


Slušná střední třída Darjeelingu z druhé letošní sklizně ze zahrady Oaks. Na rozdíl od našeho staršího Muskatelového Darjeelingu Margaret’s Hope je klidnější, s vyváženě hladkou chutí bez drsnějších tónů.

Darjeeling Oaks - zátiší

Sklizeň a původ

Lístky byly sklizeny při druhé sklizni roku 2019 v zahradě Oaks poblíž městečka Sonada, v severní části indické provincie Darjeeling.

List

Jeden až dva centimetry dlouhé lístky jsou hnědé až hnědočerné barvy s malým podílem esíčkovitě stočených a ochmýřených tipsů. Ve vůni suchého listu rozpoznáte santalové dřevo a brambory pečené v popelu. Po vylouhování převládnou tóny rudého grepu, muškátového oříšku a lehce navinulých podzimních listů.

Nálev

Čirý nálev má broskvově hnědou barvu. V lehce balsamické vůni najdete stopy pomerančové kůry a jemně pražených mandlí. Chuť je mírně svíravá, dřevitá, avšak bez trpkosti a drsnosti. Svým nasládlým charakterem připomíná med. Dochuť je výrazně tříslovitá, čistá a svíravě trne na jazyku. Hřejivým nádechem vám připomene lehké chilli koření.

Kulinářské doporučení

Darjeelingy jsou ideálními společníky k lehké snídani. Ty z druhé sklizně navíc oceníte i při podzimním posezení na zahradě v posledních paprscích slunce.

Historie

Zahrada Oaks se nachází na svazích u městečka Sonada a její čaje jsou certifikované jako bio. Vysázeny zde byly keře především čínského kultivaru. Celkově se zde ročně vyrobí jen asi jedna tuna čaje.

V Darjeelingu se ročně konají dvě hlavní a několik vedlejších sklizní.

  • Nejočekávanější je první sklizeň (First Flush, FF, jarní sklizeň), která probíhá od února do dubna. Vyznačuje se nízkou fermentací čaje, který se sice stále označuje jako černý, připomíná však spíše čaje zelené.
  • Druhá sklizeň (Second Flush, SF, letní sklizeň) probíhá od května do června a spadá do ní i náš Darjeeling Oaks.
  • Třetí sklizeň (Third Flush, TF, podzimní sklizeň) na podzim v období dešťů je spíše okrajová.

Trvanlivost

Darjeeling Oaks je čaj střední trvanlivosti. V průběhu prvního roku od sklizně se lístky ještě usazují a chuť zlepšuje. Čaj doporučujeme spotřebovat do tří let od sklizně.

Jak si čaj připravíte

Na konvičku o objemu 0,5 litru použijte 5–6 gramů čaje (jedna vrchovatá polévková lžíce), zalijte 90 °C vodou a nechte louhovat 1–2 minuty. Takto lze připravit až tři nálevy. Darjeeling Oaks je vhodnější pro lehce pokročilé čajaře. Na první pokus se vám možná nepodaří úplně dokonale.

Čaj můžete připravit i v gaiwanu nebo metodou Gong Fu Cha, avšak výše uvedený způsob je vhodnější.

Jak čaj balíme a posíláme

Objednávky expedujeme každý pracovní den ve 4 hodiny odpoledne. Když vaše objednávka přijde později, vyřídíme ji až další pracovní den. Informace o reklamacích, možnosti vrátit zboží a další podrobnosti najdete v obchodních podmínkách.

Čaj balíme těsně před odesláním do sáčku z pevného přírodního papíru potaženého kovovou fólií, která nedovolí, aby dovnitř pronikla vlhkost a nežádoucí pachy. Sáček je uzavřen plastovým zipem, takže v něm můžete čaj uchovat bez ztráty kvality. Zabalený čaj pak odešleme v bublinkové obálce chráněný navíc tuhým kartonem, aby se nepoškodily křehké lístky. 50g balení vám přijde v obálce velikosti A5, 100g balení v obálce A4.

Ochutnejte i další čaje z Darjeelingu.

S láskou k čaji provozuje Seraf, čajovna a obchod pro radost. Rooseveltova 15, 301 00 Plzeň, tel.: 377 917 435, info@cajtydne.cz