Praktická sada na Gong Fu Cha pro 2 osoby Objevujte skrytou chuť a vůni kvalitního čaje. Rychle, prakticky a bez okázalých ceremonií.


Tradiční čínská metoda Gong Fu Cha dokáže v kvalitním čaji odhalit netušenou pestrost chutí a vůní. Škoda, že její zdánlivá složitost většinu lidí odradí. Zkuste však postupovat podle našeho návodu a překvapí vás, jak rychle a pohodlně čajování s touto sadou zvládnete.

aktuálně vyprodán, bude doplněn prosinec 2018
Sada na Gong Fu Cha

Co sada obsahuje

Sada se skládá z japonské konvičky, dvou šálků a čajového moře z bambusu. Jednotlivé části jsme vybírali tak, aby se snadno používaly v každodenním shonu. Celek zároveň působí esteticky, a hodí se proto i pro klidnější chvíle u čaje na sklonku dne či k uctění hosta.

Alternativně nabízíme podobnou sadu se skleněnou konvičkou.

Konvička

Konvička pochází z Japonska, a i když vychází z tradičního vzhledu i materiálů, je především moderně praktická.

  • Jelikož je glazovaná z obou stran, můžete v ní připravovat různé druhy čaje bez obav, že se jejich vůně vzájemně ovlivní.
  • Objemem odpovídá dvěma šálkům, které jsou součástí sady, a nejlépe se tedy hodí k čajování ve dvou. Snadno s ní však připravíte čaj i pro jednu osobu.
  • Tradičně tvarovaná dutá rukojeť se dobře drží a nepálí, ani když je v konvičce horký čaj.
  • Hrdlo je vymyšleno tak, aby čaj vždy tekl tam, kam chcete, a nekapal.
  • Nerezové sítko přefiltruje i jemný list a samo se vyčistí při vypláchnutí konvičky vodou.

Šálky

Dva keramické šálky pocházejí z ateliéru paní Marcely Beyerové ze Sedlce. Uvnitř jsou hladce glazované, zvenčí je glazura hrubá, a proto se výborně drží, nekloužou v ruce, ani když jsou vlhké, a nespálí vám prsty, ani když je uvnitř vařicí čaj. Jelikož se vyrábějí ručně, může se jejich tvar trochu lišit od fotografií, ale vždy mají dohromady stejný objem jako konvička.

Čajové moře

Čajové moře slouží jednak jako podnos pod šálky a konvičku a jednak se do něj při Gong Fu Cha vylévá první nálev. Skládá se z nepropustné základny a víka, ve kterém je vyřezán obrázek bambusu. Díky otvoru na prst víko snadno vyjmete, když chcete vylít čaj ze základny.

Moře je vyrobeno z čínského bambusu, který je odolný proti vodě, snadno se čistí a udržuje. I kdyby po čase začala základna vodu propouštět, jde jednoduše opravit kapkou běžného lepidla.

S rozměry 27,5×18,5×6 centimetrů zabere na stole jen minimum místa a zároveň se na něj pohodlně vejde konvička s oběma šálky. Při sestavování sady jsme ho zkoušeli jak při práci u počítače, tak při slavnostnějších chvilkách s hosty a ve všech situacích obstálo se ctí.

Jak sadu používat

Podívejte se na video nebo si přečtěte následující návod.

(Na videu je trochu jiný typ čajového moře.)

Na přípravu ve zjednodušeném a prakticky pojatém stylu Gong Fu Cha potřebujete kromě naší sady ještě rychlovarnou konvici, a pokud ji nemáte připojenou přímo na místě, kde čaj budete pít, pak doporučujeme též termosku o objemu alespoň 1 litr.

  1. Ohřejte vodu na teplotu doporučenou v návodu u daného čaje a případně ji přelejte do termosky.
  2. Do konvičky nasypte tolik čaje, kolik podle našich návodů odpovídá půl litru vody.
  3. Čaj zalejte do poloviny konvičky horkou vodou a hned slijte do šálku. Jedná se o tzv. průliv listu, kterým se čaj propláchne, zahřeje a očistí. Tento první šálek vylejte do čajového moře, kde bude po zbytek vašeho čajování příjemně vonět.
  4. Čaj znovu zalejte horkou vodou a po 5 až 15 vteřinách slijte všechen do šálků tak, aby žádný v konvičce nezůstal. Nyní si ho již můžete vychutnat, ale před tím si ještě přivoňte ke spařenému listu. Možná vás překvapí, jak voní odlišně od nálevu a suchého listu.
  5. Předešlý krok opakujte tak dlouho, dokud vám čaj chutná. Povšimněte si, že s každým nálevem se chuť a vůně čaje i listu postupně mění. V tom spočívá hlavní kouzlo této metody.

 

aktuálně vyprodán, bude doplněn prosinec 2018

S láskou k čaji provozuje Seraf, čajovna a obchod pro radost. Rooseveltova 15, 301 00 Plzeň, tel.: 377 917 435, info@cajtydne.cz