Sada na Gong Fu Cha pro 1 či 2 osoby se skleněnou konvičkou Objevujte skrytou chuť a vůni kvalitního čaje. Rychle, prakticky a bez okázalých ceremonií.


Tradiční čínská metoda Gong Fu Cha dokáže v kvalitním čaji odhalit netušenou pestrost chutí a vůní. Škoda, že její zdánlivá složitost většinu lidí odradí. Zkuste však postupovat podle našeho návodu a překvapí vás, jak rychle a pohodlně čajování s touto sadou zvládnete.

Sada na Gong Fu Cha se skleněnou konvičkou

Co sada obsahuje

Sada se skládá z malé skleněné konvičky, dvou keramických šálků a čajového moře z bambusu. Jednotlivé části jsme vybírali tak, aby se především snadno používaly čajovým začátečníkům v každodenním shonu. Celek zároveň působí esteticky, a hodí se proto i pro klidnější chvíle u čaje na sklonku dne i k uctění hosta.

Konvička i šálky jsou velmi drobné a nemusí být vhodné pro muže s mimořádnně velkýma rukama.

Alternativně nabízíme podobnou sadu s keramickou konvičkou.

Konvička

Konvička vychází z tradičního vzhledu, je však skleněná, a hodí se proto zejména pro čaje se zajímavým listem.

 • Objemem odpovídá dvěma šálkům, které jsou také součástí sady, a nejlépe se tedy hodí k čajování ve dvou. Bez problémů s ní však připravíte čaj i pro jednu osobu.
 • Rukojeť se dobře drží a nepálí, ani když je v konvičce horký čaj.
 • Hrdlo je vymyšleno tak, aby čaj vždy tekl tam, kam chcete, a nekapal.
 • Nerezové sítko přefiltruje list a samo se vyčistí při vypláchnutí konvičky vodou. Navíc jde z konvičky vyjmout a vyčistit samostatně.
 • Konvička je vyrobena z pevného varného skla, snese i hrubší zacházení a jde mýt v myčce.

Šálky

Dva keramické šálky pocházejí z ateliéru paní Marcely Beyerové ze Sedlce. Uvnitř jsou hladce glazované, zvenčí je glazura hrubá, a proto se výborně drží, nekloužou v ruce, ani když jsou vlhké, a nespálí vám prsty, ani když je uvnitř vařicí čaj. Dohromady mají stejný objem jako konvička.

Čajové moře

Čajové moře slouží jednak jako podnos pod šálky a konvičku a jednak se do něj při Gong Fu Cha vylévá nálev po průlivu listu. Skládá se z nepropustné základny a víka. Díky otvoru na prst víko snadno vyjmete, když chcete vylít čaj ze základny.

Moře je vyrobeno z čínského bambusu, který je odolný proti vodě, snadno se čistí a udržuje. I kdyby po čase začala základna vodu propouštět, jde jednoduše opravit kapkou běžného lepidla.

S rozměry 27,5×18,5×6 centimetrů zabere na stole jen minimum místa a zároveň se na něj pohodlně vejde konvička s oběma šálky. Při sestavování sady jsme ho zkoušeli jak při práci u počítače, tak při slavnostnějších chvilkách s hosty a ve všech situacích obstálo se ctí. Obrázek vyrytý na víku moře se může lišit od vyobrazení na fotografiích.

Jak sadu používat

Podívejte se na video nebo si přečtěte následující návod.

(Na videu je použita jiné sada s keramickou konvičkou a trochu menším mořem.)

Na přípravu ve zjednodušeném a prakticky pojatém stylu Gong Fu Cha potřebujete kromě naší sady ještě rychlovarnou konvici, a pokud ji nemáte připojenou přímo na místě, kde čaj budete pít, pak doporučujeme též termosku o objemu alespoň 1 litr.

 1. Ohřejte vodu na teplotu doporučenou v návodu u daného čaje a případně ji přelejte do termosky.
 2. Do konvičky nasypte tolik čaje, kolik podle našich návodů odpovídá půl litru vody.
 3. Čaj zalejte do poloviny konvičky horkou vodou a hned slijte do šálku. Jedná se tzv. průliv listu, kterým se čaj propláchne, zahřeje a očistí. Tento první šálek vylejte do čajového moře, kde bude po zbytek vašeho čajování příjemně vonět.
 4. Čaj znovu zalejte horkou vodou a po 5 až 15 vteřinách slijte všechen do šálků tak, aby žádný v konvičce nezůstal. Nyní si ho již můžete vychutnat, ale před tím si ještě přivoňte ke spařenému listu. Možná vás překvapí, jak voní odlišně od nálevu a suchého listu.
 5. Předešlý krok opakujte tak dlouho, dokud vám čaj chutná. Povšimněte si, že každý nálev chutná trochu jinak a vůně čaje i listu se postupně mění. V tom spočívá hlavní kouzlo této metody.

Jak si sadu objednáte

Sada stojí 1 350 Kč a objednáte si ji spolu s aktuálním čajem týdne tím, že ji zaškrtnete v objednávkovém formuláři, nebo v archivu.

 • Celá sada (moře, šálky, konvička)
 • Konvička s čajovými listy
 • Konvička vedle krabičky od sirek
 • Detail sítka v konvičce
 • Šálky
 • Čajové moře rozložené
 • Sada se skleněnou konvičkou

S láskou k čaji provozuje Seraf, čajovna a obchod pro radost. Rooseveltova 15, 301 00 Plzeň, tel.: 377 917 435, info@cajtydne.cz