Žlutá bohyně milosrdenství neboli Chuang Kuan-jin Vyšší třída útesového oolongu pečeného na dřevěném uhlí z ovocných stromů.


Ačkoli jde o moderní čaj uvedený na trh teprve v roce 2003, čerpá ze slavných tradic provincie Fu-ťien. Zrodil se ze dvou nejslavnějších čajů oblasti An-si, Železné bohyně a Zlatého skořicovníku, a roste mezi zubatými skalisky legendárního pohoří Wu-i.

Aktuálně vyprodáno
Žlutá bohyně milosrdenství - zátiší

Sklizeň a původ

Lístky byly sklizeny v dubnu 2017 na malé rodinné farmě ve vnitřní oblasti hor Wu-i v čínské provincii Fu-ťien. Farma leží ve výšce 600 m. n. m. a čaj se na ní vyrábí tradičními postupy ručně.

List

Podlouhlé, jemně stočené lístky mají hnědočernou až khaki zelenou barvu. Jejich vůně je převážně dřevitá, s lehkými květinovými tóny. Po vylouhování ucítíte v příjemně štiplavé vůni svěží květinové tóny, granátové jablko a maliny.

Nálev

Nálev je okrově žlutý s drobným prachem na dně šálku. V jeho jemné vůni se ozývá vanilka a citrusové ovoce a jeho příjemně natrpklá chuť vám zcela zaplní ústa. Převažují v ní dřevité tóny, suché jehličí a stopy slupek vlašských ořechů. V pozadí objevíte i lehký náznak ovoce. Dochuť trvá dlouho, je plná a mírně svíravá.

Kulinářské doporučení

Žlutou bohyni milosrdenství doporučujeme popíjet samostatně nebo vyzkoušet v kombinaci s cheesecakem.

Historie

Žlutá bohyně milosrdenství vznikla křížením dvou čajových kultivarů: Železné bohyně neboli Tchie Kuan-jin a Zlatého skořicovníku neboli Chuang Ťin Kuej. Během výroby se z 50 % peče 10 hodin na dřevěném uhlí z ovocného dřeva, což je oproti ostatním oolongům z pohoří Wu-i o něco méně. Výsledkem je čaj, který svým charakterem leží mezi oběma „rodiči“. Najdete v něm i lehké stopy po zelených či žlutých čajích a pro zajímavost ho můžete porovnat s naším Útesovým oolongem z pohoří Wu-i.

Čaj byl uveden na trh v roce 2003 a rychle si získal značnou oblibu. Žlutá byla výhradní barva čínského císaře a Žlutý císař byl rovněž prvním z legendárních pěti císařů, kteří panovali v první polovině třetího tisíciletí př. n. l. Snad právě na jeho počest byl čaj pojmenován Chuang Kuan-jin (pinyin: Huang Guanyin) neboli Žlutá bohyně milosrdenství.

Trvanlivost

Jako všechny tmavé oolongy vám Žlutá bohyně milosrdenství vydrží 5 let a možná i déle.

Jak si čaj připravíte

Na konvičku o objemu 0,5 litru použijte 5–7 gramů čaje (přibližně jedna polévková lžíce), zalijte vodou o teplotě 90–100 °C a nechte louhovat ideálně 2–3 minuty. Takto lze postupně připravit až tři nálevy. K potěšení ze všech chutí a vůní, které tento čaj nabízí, ho doporučujeme připravit metodou Gong Fu Cha.

Jak čaj balíme a posíláme

Objednávky expedujeme každý pracovní den ve 4 hodiny odpoledne. Když vaše objednávka přijde později, vyřídíme ji až další pracovní den. Informace o reklamacích, možnosti vrátit zboží a další podrobnosti najdete v obchodních podmínkách.

Čaj balíme těsně před odesláním do sáčku z pevného přírodního papíru potaženého kovovou fólií, která nedovolí, aby dovnitř pronikla vlhkost a nežádoucí pachy. Sáček je uzavřen plastovým zipem, takže v něm můžete čaj uchovat bez ztráty kvality. Zabalený čaj pak odešleme v bublinkové obálce chráněný navíc tuhým kartonem, aby se nepoškodily křehké lístky. 50g balení vám přijde v obálce velikosti A5, 100g balení v obálce A4.

Aktuálně vyprodáno

S láskou k čaji provozuje Seraf, čajovna a obchod pro radost. Rooseveltova 15, 301 00 Plzeň, tel.: 377 917 435, info@cajtydne.cz