Purpurový chameleon z kraje rovníkových sopek Neobvyklý keňský čaj, který si můžete připravit buď jako zelený, nebo jako zrající.


Roste přímo na rovníku, na svazích sopek obklopených keňskými národními parky. Sklízí se i vyrábí ručně podle nejnovější receptury z roku 2015. Proto nejde zařadit do obvyklých typů. Můžete si z něj uvařit jak svěží zelený čaj, tak silně povzbudivý mao čcha.

Purpurový chameleon - zátiší

Sklizeň a původ

Lístky byly sklizeny v únoru roku 2016 v keňské oblasti Nyambene hills. Svažité zahrady leží skoro přesně na rovníku, v průměrné výšce 1900 metrů nad mořem.

List

Šedočerné lístky s občasnými řapíky a bez tipsů jsou stočené do nepravidelných kudrlinek a lesknou se jako uhlí. Voní jemně zakouřeně se stopami semiše a vydělané kůže. Po vylouhování list slabě zezelená a v jeho vůni rozpoznáte sladké tropické ovoce, meloun a horká vařená vajíčka.

Nálev

Nálev je zakalený a na dně šálku se usazuje hodně prachu. Barva nálevu se pohybuje od sytě fialové přes jemně narůžovělou až po hnědou. Čím teplejší vodou lístky zalijete, tím je nálev fialovější. Vůně je sirná, minerální a evokuje horký písek. Chuť je lehce svíravá, připomíná dužinu hrušky Nashi a minerální prameny. Dochuť je čistá, suchá a s tóny lučních květin.

Kulinářské doporučení

Čaj doporučujeme zkusit s pečeným masem nebo domácím pudingem.

Historie

Purpurový chameleon vznikl netradičním zpracováním purpurového čaje podle nové receptury z roku 2015. Fialové čajovníky se do Keni vyváží z Číny a výroba zde probíhá od začátku do konce výhradně ručně.

V Evropě je Purpurový chameleon zatím prakticky neznámý a v České republice ho nabízí pouze Čaj týdne. Patří mezi naše nejvzácnější čaje.

Trvanlivost

Podle techniky zpracování by měl být čaj trvanlivý a zrající, avšak Purpurový chameleon je první čaj tohoto typu, který se u nás nabízí, a tak až čas ukáže, jaký je jeho archivační potenciál.

Jak si čaj připravíte

Čaj můžete připravit dvěma způsoby:

  1. Ve vodě teplé 70–80 °C louhujte jednu minutu. Dostanete lehčí, osvěžující nálev charakterem podobný zelenému čaji.
  2. Ve vodě teplé 100 °C louhujte 1–2 minuty. Dostanete výrazně povzbuzující nálev ve stylu zrajících čajů typu mao cha.

Doporučujeme vyzkoušet oba způsoby a vybrat si ten, který vám lépe vyhovuje.

Jak čaj balíme a posíláme

Objednávky expedujeme každý pracovní den ve 4 hodiny odpoledne. Když vaše objednávka přijde později, vyřídíme ji až další pracovní den. Informace o reklamacích, možnosti vrátit zboží a další podrobnosti najdete v obchodních podmínkách.

Čaj balíme těsně před odesláním do sáčku z pevného přírodního papíru potaženého kovovou fólií, která nedovolí, aby dovnitř pronikla vlhkost a nežádoucí pachy. Sáček je uzavřen plastovým zipem, takže v něm můžete čaj uchovat bez ztráty kvality. Zabalený čaj pak odešleme v bublinkové obálce chráněný navíc tuhým kartonem, aby se nepoškodily křehké lístky. 50g balení vám přijde v obálce velikosti A5, 100g balení v obálce A4.

  • Mapa místa původuMapa místa původu
  • Purpurový chameleon - listPurpurový chameleon - detail listu
  • Purpurový chameleon - suchý a mokrý list
  • Purpurový chameleon - nálev
  • Nyambene Hills

    Čajové plantáže Nyambene hills v Keni, ze kterých pochází náš Purpurový chameleon.

  • Ukázka balení

S láskou k čaji provozuje Seraf, čajovna a obchod pro radost. Rooseveltova 15, 301 00 Plzeň, tel.: 377 917 435, info@cajtydne.cz