Starý strom z hor ptáka Fénixe Fénixový oolong výběrové třídy, který se sbírá ze stoletých čajovníků jen jednou ročně.


Každý Fénix chutná trochu jinak. Tento nás zaujal ovocně sladkou vůní a chutí, která připomíná bílé archivní víno.

Fénix Starý strom - zátiší

Sklizeň a původ

Lístky byly ručně sklizeny a zpracovány v květnu roku 2013 ve Fénixových horách (Feng-chuang Šan), ležících v prefektuře Čchao-čou na východním okraji čínské provincie Kuang-tung.

List

Pravidelně podlouhlé, hnědočerné lístky voní po hřejivém koření, balzámu a stromové kůře. Vylouhováním se přebarví na khaki zelenou a v jejich opojné vůni převládnou ovocně sladké tóny s kůrou pomela a stopou kardamomu.

Nálev

Nálev má hnědě zlatavou barvu s růžovými až fialovými tóny. Jeho hřejivá vůně vám připomene jahodové pyré a kandys. Chuť je lehčí, slabě tříslová, se stopami bílého pepře. Připomíná bílé archivní víno. Dochuť je čistá, dlouhá, bylinná a evokuje becherovku.

Kulinářské doporučení

Čaj si nejlépe vychutnáte samotný. Zkombinovat ho případně můžete se sladkými nebo málo kořeněnými jídly.

Historie

Jak název napovídá, lístky se sbírají ze stromů starých cca 100 let a poté se praží na dřevěném uhlí. Čaj se řadí do skupiny Phoenix Dan Cong neboli Jednotlivé stromy Fénixe. Jde o označení velmi specifické skupiny polozelených čajů, které se pěstují v Horách Fénixe v zahradách ve výšce 600–1500 metrů. Kvalitní lístky delší než 5 cm značí výběrovou třídu čaje typu Fénix.

Fénixů je několik desítek druhů a navíc má každý strom či malá skupina čajovníků své vlastní aroma. Lístky se z každého stromu sbírají jen jednou za rok a vyrobí se z nich asi 25–30 kg čaje. Stromy jsou až osm metrů vysoké a jejich lístky jsou naprosto unikátní, nezaměnitelné s lístky levnějších čajů z menších keřů, které se za pravý Fénix jen vydávají. Padělky též bývají levnější a víc se praží.

Ve srovnání s naším dalším Fénixem Mi Lan Siang neboli Medovou orchidejí je Starý strom chuťově i aromaticky výraznější a prokreslenější. Podobného typu je i Vůně gardénií z kraje bájného Fénixe, která je však zelenější a méně pečená.

Trvanlivost

Fénix je trvanlivý čaj. Správně uskladněn vydrží v dobrém stavu i přes 10 let.

Jak si čaj připravíte

Na konvičku o objemu 0,5 litru použijte 5–6 gramů čaje (přibližně jedna vrchovatá polévková lžíce), zalijte vodou o teplotě 90–100 °C a nechte louhovat cca 2 minuty. Takto lze postupně připravit až tři nálevy. 

K potěšení ze všech chutí a vůní, které tento čaj nabízí, ho doporučujeme připravit metodou Gong fu cha. Stejné množství čaje v gong fu konvičce nebo gaiwanu louhujte pouze krátce, první 3–4 nálevy přibližně 5 sekund, další pak postupně déle. Čaj lze tímto způsobem zalít přibližně desetkrát.

Jak čaj balíme a posíláme

Objednávky expedujeme každý pracovní den ve 4 hodiny odpoledne. Když vaše objednávka přijde později, vyřídíme ji až další pracovní den. Informace o reklamacích, možnosti vrátit zboží a další podrobnosti najdete v obchodních podmínkách.

Čaj balíme těsně před odesláním do sáčku z pevného přírodního papíru potaženého kovovou fólií, která nedovolí, aby dovnitř pronikla vlhkost a nežádoucí pachy. Sáček je uzavřen plastovým zipem, takže v něm můžete čaj uchovat bez ztráty kvality. Zabalený čaj pak odešleme v bublinkové obálce chráněný navíc tuhým kartonem, aby se nepoškodily křehké lístky. 50g balení vám přijde v obálce velikosti A5, 100g balení v obálce A4.

  • Mapa místa původu čajeMapa místa původu čaje
  • Fénix Starý strom - listFénix Starý strom - detail listu
  • Fénix Starý strom - suchý a mokrý list
  • stary-strom-3
  • Ukázka balení

S láskou k čaji provozuje Seraf, čajovna a obchod pro radost. Rooseveltova 15, 301 00 Plzeň, tel.: 377 917 435, info@cajtydne.cz