Čajové pupeny Ya Bao Ochutnejte čerstvé a svěží lístky ve tvaru rybích kostřiček nebo ptačích zobáčků.


Nesmrtelné pupeny Ya Bao nepřelouhujete a získáte z nich řadu skvělých nálevů. Osvěží vás v horkých letních dnech a díky nízkému obsahu kofeinu vám přijdou vhod i těsně před spaním.

Aktuálně vyprodán, bude doplněn jaro 2017
Čajové pupeny Ya Bao

Sklizeň a původ

Pupeny Ya Bao byly sklizeny v únoru 2015 v oblasti Dehong, v jihozápadní části čínské provincie Yunnan.

List

Pravidelné pupeny mají bílozelenou a místy hnědou barvu, která stárnutím začne převažovat. Tvarem a strukturou připomínají rybí kostřičky nebo bambusové výhonky. Nasládle bylinná vůně suchých lístků vám připomene šalvěj. Po vylouhování se ve vůni rozvinou tóny připomínající domácí bylinnou pálenku a třešňové pecky.

Nálev

Nálev je průzračně bílé barvy s lehce žlutým náznakem. V jeho vůni vás nejprve zaujmou tóny tvrdého dřeva a po chvíli převládne jemnější nádech, který vám připomene bílkový sníh. Chuť pupenů Ya Bao je jemná, osvěžující a připomíná nasládlý kopřivový nálev. Dochuť je středně dlouhá, lehká a bylinně svěží.

Kulinářské doporučení

Lístky Ya Bao jsou ideální k osvěžení do letních horkých dnů. Po vylouhování můžete nálev vychladit v lednici a servírovat jako ledový čaj. Díky nízkému obsahu kofeinu se hodí k popíjení v pozdních večerních hodinách a vychutnat si jej mohou i těhotné ženy a osoby citlivější na kofein.

Pravidelné popíjení čaje Ya Bao může snižovat krevní tlak. Nálev má pro tělo příjemné ochlazující účinky.

Historie čaje

Pupeny Ya Bao se sbírají brzy na jaře a suší se na slunci. Lístky pochází ze zvláštní variety čajovníku, který se pěstuje speciálně pro čaje Puerh. Můžete je tedy zařadit do kategorie bílých čajů i Puerhů. Jedná se o pupeny lístků, které raší přímo čajovníkové větvičce a svou strukturou a vlastnostmi se odlišují od nerozvinutých nejmladších lístků na konci větviček nazývaných tipsy.

Vrcholné kvality dosahují 2–3 roky po sklizni, kdy se jejich vůně i chuť ustálí, zmohutní a objeví se v ní lehce uzené tóny. Setkat se s nimi můžete i ve formě lisovaných koláčů, případně jsou jimi posypány puerhové koláče.

Trvanlivost

Trvanlivost pupenů Ya Bao je prakticky neomezená. Stárnutím získávají na hutnosti a barva lístků i nálevu tmavne. V chuti se rozvíjí výraznější, těžší tóny a svěží chuť se mění na dřevitou a plnější.

Jak si čaj připravíte

U lístků Ya Bao oceníte jejich snadnou přípravu. Nemůžete je přelouhovat a navíc z nich připravíte řadu výrazných nálevů.

Na konvičku o objemu 0,5 litru použijte 5–6 gramů čaje (přibližně dvě zarovnané polévkové lžíce), zalijte vodou o teplotě 100 °C a nechte louhovat přibližně 3 minuty. Takto lze postupně připravit až tři nálevy.

K potěšení ze všech chutí a vůní, které tento čaj nabízí, ho doporučujeme připravit metodou Gong Fu Cha. Stejné množství čaje v gong fu konvičce louhujte pouze krátce, první 3–4 nálevy přibližně 5 sekund, další pak postupně déle. Čaj lze tímto způsobem zalít více než desetkrát.

Jak čaj balíme a posíláme

Objednávky expedujeme každý pracovní den ve 4 hodiny odpoledne. Když vaše objednávka přijde později, vyřídíme ji až další pracovní den. Informace o reklamacích, možnosti vrátit zboží a další podrobnosti najdete v obchodních podmínkách.

Čaj balíme těsně před odesláním do sáčku z pevného přírodního papíru potaženého kovovou fólií, která nedovolí, aby dovnitř pronikla vlhkost a nežádoucí pachy. Sáček je uzavřen plastovým zipem, takže v něm můžete čaj uchovat bez ztráty kvality. Zabalený čaj pak odešleme v bublinkové obálce chráněný navíc tuhým kartonem, aby se nepoškodily křehké lístky. 50g balení vám přijde v obálce velikosti A5, 100g balení v obálce A4.

  • Mapa místa původu čajeMapa místa původu čaje
  • ListList
  • Suchý a mokrý list
  • Nálev
  • Detail listu
  • Archivní list

    Po pětileté archivaci lístky zhnědnou a v chuti se rozvinou výraznější a těžší tóny.

  • Ukázka balení
Aktuálně vyprodán, bude doplněn jaro 2017

S láskou k čaji provozuje Seraf, čajovna a obchod pro radost. Rooseveltova 15, 301 00 Plzeň, tel.: 377 917 435, info@cajtydne.cz