Zelený Assam ze zahrady Nonaipara Zelený čaj neobvyklého původu pro běžné odpolední popíjení


Nepříliš pohledné lístky Assamu Nonaipara TGFOP1 ukrývají pozoruhodnou kombinaci nasládlých květinových vůní připomínajících lotos, jasmín a slivoně. Cenou a kvalitou zpracování je čaj předurčen pro běžné pití k odpolední práci.

Zelený Assam - zátiší

Sklizeň a původ

Lístky byly sklizeny na podzim roku 2017 ze zahrady Nonaipara společnosti Goodricke Group v indickém státě Ásám.

List

Nepříliš vzhledné lístky různých velikostí spolu s řapíky jsou zbarveny do všech odstínů zelené. V jejich nasládlé, nevtíravé, avšak výrazné vůni převažují květy lotosu a jasmínu. Po vylouhování se květinová vůně stane ještě pronikavější a připomene vám i květy slivoní.

Nálev

Čirý, decentně zakalený nálev má zelenožlutou barvu. Jeho nasládlá vůně vás zašimrá v nose a připomene vám mandarinky klementinky. Plná, nasládlá chuť není pro zpravidla tříslovité ásámské čaje typická. Evokuje ovoce kumquat, ženšen a mandarinkovou kůru. Dochuť je nasládlá, decentně trpká a tříslovitá.

Kulinářské doporučení

Příjemný čaj k běžnému odpolednímu popíjení. Doplnit ho můžete lehkým jídlem nebo slanými zákusky.

Historie

V Ásámu se pěstuje výhradně ásámská varianta čajovníku a vyrábí se z ní převážně černé čaje. Na jiné typy zde narazíte spíše výjimečně. Plantáže se nacházejí v nížinách na obou březích řeky Brahmaputry, přibližně 90–150 metrů nad mořem. Oblast je proslulá velkým množstvím srážek, čaj se zde sklízí po celý rok, avšak většina sklizní probíhá od července do září. Jeden sběrač v těchto měsících otrhá přibližně 50 000 vzrostlých vrcholů větviček čajovníku za den.

Trvanlivost

Zelený assam je čaj střední trvanlivosti. Doporučujeme ho spotřebovat do dvou až tří let od zakoupení. Zelené čaje se obecně pro delší skladování nehodí. Zhruba po roce se jejich svěžest a kvalita snižují a po více než dvou letech je z nich znatelně starší čaj.

Jak si čaj připravíte

Čaj je vhodný pro přípravu spíše do konvičky než do gaiwanu či Gong Fu Cha. Na konvičku o objemu 0,5 litru použijte 5–6 gramů čaje (jedna vrchovatá polévková lžíce), zalijte 80°C vodou a nechte louhovat ideálně 1–2 minuty. Takto lze připravit až dva nálevy.

Jak čaj balíme a posíláme

Objednávky expedujeme každý pracovní den ve 4 hodiny odpoledne. Když vaše objednávka přijde později, vyřídíme ji až další pracovní den. Informace o reklamacích, možnosti vrátit zboží a další podrobnosti najdete v obchodních podmínkách.

Čaj balíme těsně před odesláním do sáčku z pevného přírodního papíru potaženého kovovou fólií, která nedovolí, aby dovnitř pronikla vlhkost a nežádoucí pachy. Sáček je uzavřen plastovým zipem, takže v něm můžete čaj uchovat bez ztráty kvality. Zabalený čaj pak odešleme v bublinkové obálce chráněný navíc tuhým kartonem, aby se nepoškodily křehké lístky. 50g balení vám přijde v obálce velikosti A5, 100g balení v obálce A4.

  • Mapa místa původu čajeMapa místa původu čaje
  • Zelený Assam - listZelený Assam - detail listu
  • Zelený Assam - suchý a mokrý list
  • Zelený Assam - nálev
  • Ukázka balení

S láskou k čaji provozuje Seraf, čajovna a obchod pro radost. Rooseveltova 15, 301 00 Plzeň, tel.: 377 917 435, info@cajtydne.cz