Šestnáctiletý Puerh s vůní kafrového dřeva Hřejivý puerh s vysoce ceněnou vůní pro sychravé podzimní dny.


Vůně kafru, tak zní doslovný překlad čínského názvu čaje Čang Siang. Víc než deset let trvá, než se tato vůně ve zrajícím čaji rozvine, a znalci puerhů si jí velmi cení. Přivoňte si i vy.

Zátiší s čajem Čang Siang

Sklizeň a původ

Čaj byl sklizen v roce 1999 v okrese Meng-chaj čínské provincie Jün-nan. V témže roce ho zpracovala továrna Šuang-ťiang Meng-kchu (pinyin: Shuangjiang Mengku) a zde byl i po léta skladován. Než jsme ho koupili, strávil několik měsíců v suchých skladech v hlavním městě Jün-nanu, Kchun-mingu.

List

Hnědé, neochmýřené lístky velikostního stupně 3 (viz dále) obsahují oranžovohnědé tipsy. V jejich nasládle ovocné a zemité vůni najdete tóny čerstvě vydělané kůže, dřeva v rozkladu a sušených tabákových listů. Vylouhovaný list voní po podzimním listí, mátě a tmavém likéru nebo portském.

Tmavé puerhy se po fermentaci třídí podle velikosti lístků do 11 skupin. Nejmenší a nejcennější tvoří třídu Kung Tching, další Tche Ti a pak následují stupně 1 až 9. Do speciální nadtřídy označované King nebo Imperial se řadí mnohatipsové puerhy, jako je náš Starobylý Zlatý Puerh nebo Král Puerhů.

Nálev

Červenohnědý nálev s rezavými odstíny má nasládle hlinitou vůni se stopami medu. Chuť je plná, zemitě sladká a medová, se stopami třtinového cukru. Nenajdete v ní ani nepatrný náznak plísně nebo dalších nepříjemných tónů, které jsou typické pro špatně zpracované či skladované čaje. Dochuť je jemná, dlouhá.

Kulinářské doporučení

Puerh s vůní kafru je ideální k těžším jídlům za chladných zimních podvečerů, kdy vás navíc příjemně zahřeje.

Historie

Čínský název čaje zní Čang Siang (pinyin: Zhang Xiang), což v překladu znamená vůně kafru. Tato vůně se v čaji rozvíjí přibližně po deseti letech zrání a znalci puerhů si jí velmi cení.

Továrna Šuang-ťiang Meng-kchu, ze které čaj pochází, byla založena roku 1999 ve městě Šuang-ťiang, jehož název v překladu znamená Dvojitá řeka. Tradice výroby zde sahá až k roku 1974, kdy byla založena její státem vlastněná předchůdkyně. V oblasti nyní působí jedni z nejvýznamnějších čajových producentů a každý rok vyrábí slavné čaje jako Mu Šu Čcha, Wild Arbor King nebo Spirit of Tea.

Základ tmavého Ripe (Šu) puerhu tvoří zelený Raw (Šeng) puerh. Jeho lístky se navrší do hromad, pokropí se vodou a tím začne mikrobiologická fermentace. Hromady se pokryjí plachtami, aby lístky zůstaly vlhké a ohřály se až na 70–80 °C. Jednou týdně se plachty odkryjí a lístky se přerovnají. Po několika týdnech se fermentace přirozeně, sama od sebe zastaví a teplota klesne. Čaj se pak rozprostře na podlaze do výše 20 cm, schne a získává svůj tvar.

Trvanlivost

Trvanlivost Puerhu s vůní kafrového dřeva je prakticky neomezená. V průběhu let bude jeho kvalita i cena spíše růst, a je proto ideální k archivaci.

Jak si čaj připravíte

Na konvičku o objemu 0,5 litru použijte 5–7 gramů čaje (přibližně jedna zarovnaná polévková lžíce), zalijte vodou o teplotě 100 °C a nechte louhovat ideálně 3 minuty. Takto lze postupně připravit až tři nálevy. K potěšení ze všech chutí a vůní, které tento čaj nabízí, ho doporučujeme připravit metodou Gong Fu Cha.

Jak čaj balíme a posíláme

Objednávky expedujeme každý pracovní den ve 4 hodiny odpoledne. Když vaše objednávka přijde později, vyřídíme ji až další pracovní den. Informace o reklamacích, možnosti vrátit zboží a další podrobnosti najdete v obchodních podmínkách.

Čaj balíme těsně před odesláním do sáčku z pevného přírodního papíru potaženého kovovou fólií, která nedovolí, aby dovnitř pronikla vlhkost a nežádoucí pachy. Sáček je uzavřen plastovým zipem, takže v něm můžete čaj uchovat bez ztráty kvality. Zabalený čaj pak odešleme v bublinkové obálce chráněný navíc tuhým kartonem, aby se nepoškodily křehké lístky. 50g balení vám přijde v obálce velikosti A5, 100g balení v obálce A4.

  • Mapa místa původu čajeMapa místa původu čaje
  • Šestnáctiletý Puerh s vůní kafrového dřeva - listŠestnáctiletý Puerh s vůní kafrového dřeva - detail listu
  • Šestnáctiletý Puerh s vůní kafrového dřeva - suchý a vylouhovaný list
  • Šestnáctiletý Puerh s vůní kafrového dřeva - nálev
  • Ukázka balení

S láskou k čaji provozuje Seraf, čajovna a obchod pro radost. Rooseveltova 15, 301 00 Plzeň, tel.: 377 917 435, info@cajtydne.cz