Zlatý déšť z pohoří Wu-i Hřejivý černý čaj s vysokým podílem zlatých tipsů vhodný i pro méně sváteční chvíle.


Černé čaje s mnoha tipsy krásně medově voní, bývají však dost drahé. Aby taky ne, když je na každé větvičce koncový pupen jen jeden a sběrači je musí pečlivě vybírat. Zlatý déšť z hor Wu-i rozhodně tipsy nešetří a díky příznivé ceně vás dokáže zahřát každý den.

Aktuálně vyprodán, bude doplněn
Zlatý déšť - zátiší

Sklizeň a původ

Lístky byly sebrány na podzim roku 2023 v horách Wu-i na severu čínské provincie Fu-ťien.

List

Středně velké, drobně zkroucené lístky mají hnědočernou barvu a obsahují vysoký podíl zlatohnědých tipsů. V jejich hřejivé vůni ucítíte jemné chlebové a nakouřené tóny spolu s dotekem citronu a kakaa. Po vylouhování převládne stopa lesního medu, citronu, grepu a lehce štiplavé máty.

Nálev

Nálev má tmavě hnědou barvu se zeleným nádechem při okrajích. Jeho nasládle hřejivá vůně evokuje propolis, vyschlé tvrdé dřevo a kvetoucí orchideje. Chuť Zlatého deště je nejprve nasládle plná, uprostřed jazyka středně svíravá a při polknutí suchá, jemně drhnoucí o kořen jazyka. Připomíná brambory pečené v popelu, domácí citronovou buchtu a eukalyptové bonbóny. Dochuť je svíravá a zanechává jemné brnění v ústech.

Kulinářské doporučení

Zlatý déšť vás zahřeje, když se vrátíte zmrzlí z lyží a dalších zimních radovánek. Doplnit jej můžete lehkou slanou svačinou, především slanými preclíky.

Historie

Ačkoli pohoří Wu-i možná znáte jako domov slavných Útesových oolongů, pěstují se zde i čaje černé, resp. po čínsku červené. Dokonce zde zřejmě vůbec první čínský černý čaj vznikl. Jednalo se o typ Čeng Šan Siao Čung, na Západě známější jako Lapsang Souchong, který místní čajoví mistři poprvé vyrobili kolem roku 1590 a vyrábějí ho zde dodnes. Na rozdíl od Lapsangu, který je zcela bez tipsů, má však Zlatý déšť zlatavých tipsů požehnaně a dělá tak čest svému jménu. Ochutnat můžete ovšem i černý čaj tvořený výhradně tipsy, Imperial Mao Ťien, ale ten už pochází z jiné oblasti, prefektury S‘-mao v provincii Jün-nan. Trochu méně tipsů pak mají prvotřídní Zlaté odlesky z Tchan Jangu.

Trvanlivost

Protože čínské červené čaje stárnou pomaleji, vydrží vám náš Zlatý déšť 3–4 roky. Během prvního roku bude čaj postupně dozrávat a jeho kvalita se ještě zlepší. Následující 2 až 3 roky se charakter čaje ustálí a teprve pak začne velmi pomalu ztrácet své kouzlo.

Jak si čaj připravíte

Na konvičku o objemu 0,5 litru použijte 5–7 gramů čaje (zarovnaná polévková lžíce), zalijte vodou teplou 90–100 °C a nechte louhovat podle chuti 2–3 minuty. Takto lze postupně připravit až tři nálevy. V dalším nálevu je vhodné dobu louhování o něco prodloužit. Zlatý déšť je vhodný i k tradiční přípravě metodou Gong Fu Cha.

Jak čaj balíme a posíláme

Objednávky expedujeme každý pracovní den ve 4 hodiny odpoledne. Když vaše objednávka přijde později, vyřídíme ji až další pracovní den. Informace o reklamacích, možnosti vrátit zboží a další podrobnosti najdete v obchodních podmínkách.

Čaj balíme těsně před odesláním do sáčku z pevného přírodního papíru potaženého kovovou fólií, která nedovolí, aby dovnitř pronikla vlhkost a nežádoucí pachy. Sáček je uzavřen plastovým zipem, takže v něm můžete čaj uchovat bez ztráty kvality. Zabalený čaj pak odešleme v bublinkové obálce chráněný navíc tuhým kartonem, aby se nepoškodily křehké lístky. 50g balení vám přijde v obálce velikosti A5, 100g balení v obálce A4.

Aktuálně vyprodán, bude doplněn

S láskou k čaji provozuje Seraf, čajovna a obchod pro radost. Rooseveltova 15, 301 00 Plzeň, tel.: 377 917 435, info@cajtydne.cz