Darjeeling aneb šampaňské mezi čaji

Město Darjeeling obklopené čajovými zahradami

Říká se, že „příští rok nebudeš pít stejný Darjeeling jako letos.“ A opravdu, čaje z indického Darjeelingu (vyslovuje se dárdžiling) se liší nejen podle toho, ze které čajové zahrady pocházejí, ale i podle ročníku. Největší rozdíly jsou však mezi obdobím sklizně. Vyznejte se v čajích z Darjeelingu jako čajoví mistři.

Muskatelový Darjeeling Margaret’s Hope Second Flush 2014

Suchý a mokrý list

Celolistý Darjeeling vyšší třídy z druhé sklizně. Nadchne vás bohatou vůní, ve které se prolínají tóny dřeva, rozpuštěné tmavé čokolády, cibule a starého koňaku či rumu.

Aktuálně vyprodáno

Darjeeling Oaks, lot DJ-126

Darjeeling Oaks - suchý a mokrý list

Slušná střední třída Darjeelingu z druhé sklizně ze zahrady Oaks. Má vyváženě hladkou chuť bez drsnějších tónů. Charakterem i cenou se hodí ke každodenní snídani.

Darjeeling Puttabong SFTGFOP 1 z mezisklizně

Darjeeling Puttabong SFTGFOP 1 z mezisklizně - suchý a mokrý list

Jediný Darjeeling z mezisklizně v naší nabídce. Kombinuje svěžest čajů z prvních sklizní s kulatostí čajů ze sklizní druhých. V obchodech na něj narazíte jen výjimečně.

Darjeeling prvního dne ze zahrady Namring

Suchý a mokrý list

První Darjeelingy nového roku očekává celý čajový svět s napětím. Ten náš byl letos sklizen v omezeném množství z horních partií zahrady Namring první den jarní sklizně 2019.

Jarní Darjeeling ze zahrady North Tukvar

Jarní Darjeeling ze zahrady North Tukvar

Lístky hrají barvami od zářivě zelené po hnědou a voní, jako byste rozkrojili právě utržené jablko… Jarní Darjeeling jak má být, ideální společník k posezení na terase za májového odpoledne.

Podzimní oolong ze zahrady Singbulli

Darjeeling oolong

V indickém Darjeelingu vyrábí oolongy jen pár zahrad a pouze v malém množství. Ochutnat takovou raritu by měl proto každý, kdo to se studiem čaje myslí opravdu vážně.

Darjeeling Giddapahar SFTGFOP1

Darjeeling Giddapahar SFTGFOP1

Nejoblíbenější snídaňový čaj našeho týmu, protože silně povzbuzuje. Voní kombinací koření, vzácných dřev a růžového keře. V chuti dominuje lehce tříslovitý, opojný, plný a ovocitě dřevitý charakter.

Darjeeling Puttabong FF SFTGFOP 1

Suchý a mokrý list

Nejoblíbenější z našich prvosklizňových Darjeelingů. Zkratka SFTGFOP1 znamená Super Fine Tippy Golden Flowery Orange Pekoe, grade 1 a označuje nejvyšší kvalitativní třídu darjeelinského čaje.

Darjeeling Goomtee FF 2019

Darjeeling Goomtee Dew Delight FF

Neobvyklý Darjeeling s větším listem. Jarní slunce a nízká fermentace z něj dělá svěží čaj plný energie, který je ideální k popíjení v horkých letních dnech.

 

Vyznejte se v čajích z Darjeelingu jako čajoví mistři

Už název nebo stručný popis vám řekne o každém Darjeelingu to nejdůležitější:

 • ze které zahrady pochází,
 • kdy byl sklizen,
 • do které kvalitativní třídy (tzv. grade) patří.

Nejvíc záleží na době sklizně:

 1. První sklizeň (First Flush, FF, jarní sklizeň) probíhá od února do dubna. Přestože se čaj z ní označuje jako černý, je tak málo fermentovaný, že připomíná spíše čaje zelené.
 2. Druhá sklizeň (Second Flush, SF, letní sklizeň) probíhá od května do června. Lístky jsou tmavší a vyzrálejší, chuť je zakulacená a plná.
 3. Mezisklizeň (In between) probíhá v dubnu či květnu mezi první a druhou sklizní a čaj v sobě vlastnosti těchto dvou sklizní zajímavě spojuje.
 4. Třetí sklizeň (Third Flush, TF, podzimní sklizeň) probíhá na podzim v období dešťů. Aktuálně z ní nabízíme jen Darjeeling Giddapahar.

Mezi mnoha desítkami čajových zahrad Darjeelingu jsou také rozdíly, ale to je spíš věc osobních preferencí. Objektivním měřítkem kvality je ale tzv. grade.

 1. Čaj nejvyšší kvality je celolistý s různým podílem tipsů. Sestupně podle kvality jde o třídy SFTGFOP (Super Fine Tippy Golden Flowery Orange Pekoe), FTGFOP (Fine Tippy Golden Flowery Orange Pekoe) a TGFOP (Tippy Golden Flowery Orange Pekoe).
 2. Nižší kvalitativní skupina obsahuje zlomky lístků. Zahrnuje tříd FTGBOP (Fine Tippy Golden Broken Orange Pekoe), TGBOP (Tippy Golden Broken Orange Pekoe), FBOP (Flowery Broken Orange Pekoe) a BOP (Broken Orange Pekoe).
 3. Ještě menší zlomky lístků mají třídy GFOF (Golden Flowery Orange Fannings) a GOF (Golden Orange Fannings).
 4. Nejméně kvalitní je čajový prach D (Dust).

Čaj týdne nabízí Darjeelingy vždy jen z nejvyšší kvalitativní skupiny, takže i podle tohoto kritéria máte výběr jednoduchý.

Autorem fotografie města Darjeelingu obklopeného čajovými zahradami je Michael Janich, licence: CC BY-SA 3.0.

S láskou k čaji provozuje Seraf, čajovna a obchod pro radost. Rooseveltova 15, 301 00 Plzeň, tel.: 377 917 435, info@cajtydne.cz