Sklizeň a původ
Naše Kukicha byla sklizena v létě roku 2023 v Japonsku v prefektuře Kagošima.
List
Drobný a pravidelný list je lesklé, středně až tmavě zelené barvy s vysokým podílem světle žlutozelených řapíků. V jeho tajemné vůni rozpoznáte sladké trávové a balzamické tóny. Po vylouhování voní po sušených bylinách a sladké otavě.
Nálev
Barva nálevu je čirá a jasně žlutozelená. V jeho nasládlé vůni ucítíte čerstvě posečenou trávu i ovoce. Chuť je svěží, kulatá a lehce nasládlá. Objevíte v ní sladké trávové i ovocné tóny, které vám připomenou zralé mango. Dochuť je dlouhá, hřejivá a mírně trávová.
Kulinářské doporučení
Čaj je vhodný k samostatnému popíjení. Je velmi povzbuzující a energický, i když obsahuje méně kofeinu. Díky tomu je ideální k odpolednímu nebo večernímu posezení po práci a relaxaci. Pokud budete hledat spojení s pokrmy, doporučujeme ho zkusit především se sladkými jídly nebo rybami připravenými na přírodní způsob. Velice se hodí i při pojídání sladkostí ze zeleného čaje Matcha.
Historie čaje
Japonsko je země s dlouhou čajovou tradicí, která se datuje již od 9. st. n. l. Tradice pěstování, výroby a popíjení čajů přišla z Číny, avšak Japonci si postupně vytvořili vlastní svébytnou kulturu čaje.
Téměř výhradně se zde vyrábí zelené čaje. Oproti čínským zeleným, které jsou zpracovávány pomocí suchého tepla, se u japonských zastavuje oxidace spařením horkou parou. Díky odlišným technologiím výroby obsahují jiné chemické látky, které jim dávají charakteristickou vůni a chuť. Způsobují také, že je třeba tyto čaje zalévat vodou o nižšíh teplotě.
Ustálený způsob výroby a skutečnost, že většina plantáží je osázena jedním druhem čajovníku Yakubito, přispívá k jisté uniformitě japonských čajů. Setkáte se se třemi třídami japonských čajů.
- Základní a vhodná spíše pro běžné pití je Bancha. Poznáte ji podle většího listu a sladší chuti.
- Nejširší skupinu představuje Sencha. Jedná se o čaje vyšší až velmi špičkové kvality.
- Nejceněnější japonské čaje najdete pod označením Gjokuro.
Kukicha se řadí k japonským specialitám.
Aby byl čaj více energetický, odstraňují se u japonských čajů vyšší kvality řapíky a čajový list je zpracováván bez nich. Jelikož jsou však stopky těchto čajů v chuti stejně kvalitní jako samotný list, používají se pro výrobu dalších čajů a specialit, jako je Kukicha. Svěže zelený nálev je velmi podobné chuti a charakteru jako vysoce jakostní Sencha.
Trvanlivost
Kukicha je čaj spíše kratší trvanlivosti a doporučujeme ho spotřebovat do dvou let od zakoupení. Japonské čaje obecně nejsou vhodné pro delší skladování. Jsou velmi svěží a obsahují hodně energie, avšak zhruba po roce se jejich svěžest a kvalita snižují téměř o polovinu a po více než dvou letech je z nich znatelně starší čaj.
Jak si čaj připravíte
Na konvičku o objemu 0,5 litru použijte 5–7 gramů čaje (přibližně jedna zarovnaná polévková lžíce), zalijte vodou o teplotě 70–80°C a nechte louhovat ideálně 1–2 minuty. Takto lze postupně připravit až tři nálevy. K potěšení ze všech chutí a vůní, které tento čaj nabízí, ho doporučujeme připravit metodou
Gong Fu Cha.
Jak čaj balíme a posíláme
Objednávky expedujeme každý pracovní den ve 4 hodiny odpoledne. Když vaše objednávka přijde později, vyřídíme ji až další pracovní den. Informace o reklamacích, možnosti vrátit zboží a další podrobnosti najdete v
obchodních podmínkách.
Čaj balíme těsně před odesláním do sáčku z pevného přírodního papíru potaženého kovovou fólií, která nedovolí, aby dovnitř pronikla vlhkost a nežádoucí pachy. Sáček je uzavřen plastovým zipem, takže v něm můžete čaj uchovat bez ztráty kvality. Zabalený čaj pak odešleme v bublinkové obálce chráněný navíc tuhým kartonem, aby se nepoškodily křehké lístky. 50g balení vám přijde v obálce velikosti A5, 100g balení v obálce A4.