Sklizeň a původ
Základem směsi je
Senča z hory Fudži sklizená na jaře 2024 z čajovníků kultivaru Jabukita, rostoucích na úpatí hory Fudži v japonské prefektuře
Šizuoka. Mačča, která tvoří druhou složku, je v biokvalitě a pochází z první sklizně roku 2024 v
prefektuře Kagošima.
Směs pro vás osobně namíchal náš čajový mistr Karel Dach v objemovém poměru přibližně 60–65 % senči a 35–40 % mačči. Jelikož je však mačča o dost těžší než senča, váhově to vychází asi půl na půl.
List
Drobné sytě zelené lístky jsou obaleny smaragdově zeleným práškovým čajem mačča. Za sucha převládá sladká vůně mačči, ale ucítíte i kandované švestkové květy, květinový pyl a seno. Po vylouhování vynikne sladká vůně třtinového cukru a čerstvého chřestu.
Nálev
Neprůhledně kalný nálev má brčálově zelenou barvu. S přibývajícími nálevy se může mačča odplavovat a zakalení slábnout. Jelikož mačča pomalu klesá ke dnu šálku, poslední doušek je nejvydatnější.
Nálev voní převážně po mačče, sladkohořký tón senči však zcela nepotlačí. Chutí je typicky japonský s hutným důrazem mačči, která mu dodává výraznou energii a na jazyku plnější a bohatší chuť. Výrazná dochuť směřuje lehce do kysela a v závěru připomíná citron. V ústech doznívá velmi dlouho.
Kulinářské doporučení
Čaj si nejlépe vychutnáte samotný. Pokud k němu chcete něco drobného zakousnout, hodí se čajové sušenky.
Historie
Japonské čaje se podle kvality řadí do tří kategorií:
- Banča (základní)
- Senča
- Gjokuro (nejlepší)
Zvláštní kategorii tvoří
mačča, která se vyrábí rozemletím lístků senči nebo gjokura na jemný prášek. Pije se i samostatně a má nezastupitelnou roli v
japonském čajovém obřadu.
Mačča je velice energetická a povzbudivá, jelikož nepijete jen výluh z čajových lístků, nýbrž konzumujete samotné lístky. Ty jsou navíc velmi jemně rozemleté, a tudíž se ve vodě louhují maximální plochou. Pro její sílu ji Japonci s oblibou přidávají k lístkům ostatních zelených čajů. V Evropě se v poslední době stala velkým hitem, zvláště jako ingredience do zmrzlin a sladkostí. Většinou se však jedná o mačču jen základní kvality.
Trvanlivost
Japonské zelené čaje zpravidla nevydrží dlouho. Během prvního roku jsou svěží, povzbuzující a vonné, po delším skladování však postupně odchází. Pijte je proto co nejčerstvější.
Jak si čaj připravíte
Na konvičku o objemu 0,5 litru použijte 5–7 gramů čaje (přibližně jedna zarovnaná polévková lžíce), zalijte vodou o teplotě maximálně 60 °C a nechte louhovat nejdéle 1 minutu. Takto lze postupně připravit až tři nálevy. Čaj je vhodný i k tradiční přípravě metodou
Gong Fu Cha. Pokud před zalitím čaje děláte průliv listu, u tohoto čaje ho vynechejte.
Jak čaj balíme a posíláme
Objednávky expedujeme každý pracovní den ve 4 hodiny odpoledne. Když vaše objednávka přijde později, vyřídíme ji až další pracovní den. Informace o reklamacích, možnosti vrátit zboží a další podrobnosti najdete v obchodních podmínkách.
Čaj balíme těsně před odesláním do sáčku z pevného přírodního papíru potaženého kovovou fólií, která nedovolí, aby dovnitř pronikla vlhkost a nežádoucí pachy. Sáček je uzavřen plastovým zipem, takže v něm můžete čaj uchovat bez ztráty kvality. Zabalený čaj pak odešleme v bublinkové obálce chráněný navíc tuhým kartonem, aby se nepoškodily křehké lístky. 50g balení vám přijde v obálce velikosti A5, 100g balení v obálce A4.