Sklizeň a původ
Lístky pocházejí z čajového kultivaru Tchaj-čcha č. 12 (Taicha clone № 12) pěstovaného v tchajwanském okrese Nan-tchou. Sklizeny byly v dubnu 2024.
List
Šedozelené lístky bez tipsů jsou spolu s řapíkem svinuté do pravidelných granulek. V jejich vůni převažují tóny mléčné syrovátky a smetany, které jsou pro mléčné oolongy typické a během přírodního zpracování čaje byly ještě zvýrazněny. Po vylouhování získají lístky vůni evokující tropické keře nebo pomelo s grepem a poté rozpoznáte ovocný kompot a artyčoky.
Nálev
Čirý nálev má světle žlutou barvu. Lehce nasládlá, kafrová vůně připomíná smetanu na šlehání a dubové listí. Nasládlá chuť je zakulacená, plná, bez hořkosti a trpkosti, s tóny smetany a okurky. Dochuť je lehce trnoucí, suchá, čistá a evokuje mandarinku.
Kulinářské doporučení
Mléčný oolong se nejlépe hodí k čajovým sušenkám a přírodním sladkostem.
Historie čaje
Mléčné oolongy jsou opředeny záhadami. Kde se v nich bere typická chuť mléka? Proč je v některých silnější a v jiných slabší? Proč někdy trvá ve všech nálevech a jindy mizí po prvním doušku?
Jedna z legend praví, že se kdysi dávno měsíc zamiloval do komety. Ta ale po čase odlétla a měsíc ze zármutku rozfoukal silný vítr, který způsobil náhlý pokles teploty. Následujícího rána sběrači sebrali čerstvé čajové lístky a s překvapením v nich objevili novou, mléčnou chuť, kterou připsali zarmoucenému měsíci.
Ve skutečnosti se však na mléčné chuti zřejmě nejvíc podílí čajový kultivar, ze kterého se mléčné oolongy vyrábějí a který vyšlechtil
Tchajwanský výzkumný ústav čaje v roce 1981. Nejprve byl označen jen číselným kódem Tchaj-čcha č. 12 a později dostal jméno
Ťin Süan, což doslova znamená Zlatá
Denivka.
Jak se mléčné oolongy vyrábějí není zcela jasné, jelikož si výrobci své recepty pečlivě střeží. Podle některých teorií se používá mléčná syrovátka či mléko, podle jiných záleží jen na vhodných podmínkách pěstování, dokonale načasovanému okamžiku sklizně a přesném výrobním postupu. Levné sorty mohou být ovoněny chemickými parfémy, avšak u kvalitních čajů, ke kterým patří i náš Ťin Süan, se používají pouze přírodní postupy.
Trvanlivost
Mléčný oolong je díky svému zpracování dlouhotrvanlivý čaj. Při dobrém uskladnění vám vydrží v dobrém stavu i přes 5 let. Granulovaně stáčené lístky oolongů mají obecně velkou trvanlivost, protože většina listu je skryta.
Jak si čaj připravíte
Na konvičku o objemu 0,5 litru použijte 5–7 gramů čaje (přibližně jedna zarovnaná polévková lžíce), zalijte vodou o teplotě 90–100 °C a nechte louhovat ideálně 2–3 minuty. Takto lze postupně připravit až tři nálevy. K potěšení ze všech chutí a vůní, které tento čaj nabízí, ho doporučujeme připravit metodou
Gong Fu Cha.
Čaj je ideální pro začátečníky, jelikož je odolný proti přelouhování. Velmi příjemný nálev získáte i v případě, že přesný postup přípravy nedodržíte.
Jak čaj balíme a posíláme
Objednávky expedujeme každý pracovní den v 16 hodin. Když vaše objednávka přijde později, vyřídíme ji až další pracovní den. Informace o reklamacích, možnosti vrátit zboží a další podrobnosti najdete v
obchodních podmínkách.
Čaj balíme těsně před odesláním do sáčku z pevného přírodního papíru potaženého kovovou fólií, která nedovolí, aby dovnitř pronikla vlhkost a nežádoucí pachy. Sáček je uzavřen plastovým zipem, takže v něm můžete čaj uchovat bez ztráty kvality. Zabalený čaj pak odešleme v bublinkové obálce chráněný navíc tuhým kartonem, aby se nepoškodily křehké lístky. 50g balení vám přijde v obálce velikosti A5, 100g balení v obálce A4.