Sklizeň a původ
Lístky byly sklizeny na podzim roku 1990 v oblasti
Si-šuang-pan-na v čínské provincii
Jün-nan. Poté byly 10 let skladovány v Hongkongu a od roku 2000 jsou v České republice. My jsme čaj koupili v roce 2005 a nyní, když dosáhl ideální zralosti, ho nabízíme k prodeji.
List
Hnědočerné lístky jsou nepravidelně veliké. Obsahují centimetr dlouhé řapíky, menší lístky i drobné úlomky. V převažující vůni vzácných dřev se objevují stopy lesních jahod a bezového květu. Po vylouhování vám nasládle zemitá vůně připomene suché lístky tmavých puerhů a nejdete v ní i stopy sherry a vanilky.
Nálev
Medově hnědý nálev voní po nasládlých sušených bylinkách a rozpoznáte v něm též mátu a fenykl. Chuť čaje balancuje na pomezí tmavých a zelených puerhů. Je hladká, bez trpkosti či svíravosti a její jemné tóny připomínají mátu a lékořici. Dochuť je nasládlá, květinová, s hlinitým dotekem.
Kulinářské doporučení
Zapomenutý puerh je ideální čaj pro meditaci. Pokud ho chcete doplnit lehkým jídlem, doporučujeme špaldové sušenky. Hodí se i k jasmínové rýži.
Historie
Ačkoli je dnes ve světě známější tmavý puerh neboli šu pchu-er, mnohem dříve se začal v Číně vyrábět puerh zelený (šeng pchu-er). Dopravoval se na koňském hřbetu, teplo a vlhko stoupající ze zvířat způsobovalo samovolnou fermentaci a přispívalo tak k výslednému charakteru čaje.
Později však koně vystřídala železnice a s ní přišlo velké zklamání. Čaj byl jiný. Chybělo mu natřásání a zapařování během dlouhé cesty na koních. Čajoví mistři proto hledali způsob, jak by zrání čaje urychlili, a přivedli na svět šu pchu-er.
Náš Zapomenutý puerh je sice původně zelený šeng pchu-er, zrál však tak dlouho, že vám bude připomínat puerh tmavý.
Trvanlivost
Trvanlivost našeho Zapomenutého puerhu je neomezená. Ačkoli se jedná o zelený puerh, je již natolik vyzrálý, že se jeho charakter podobá spíše tmavým puerhům. Můžete ho pít ihned, ale stejně tak je vhodný k další archivaci.
Jak si čaj připravíte
Na konvičku o objemu 0,5 litru použijte 5–6 gramů čaje (přibližně dvě polévkové lžíce), zalijte vodou o teplotě 100 °C a nechte louhovat asi 2 minuty. Takto lze postupně připravit až tři nálevy.
K potěšení ze všech chutí a vůní, které tento čaj nabízí, ho doporučujeme připravit metodou
Gong Fu Cha. Stejné množství čaje v gong fu konvičce louhujte pouze krátce, první 3–4 nálevy přibližně 5 sekund, další pak postupně déle. Čaj lze tímto způsobem zalít více než desetkrát.
Jak čaj balíme a posíláme
Objednávky expedujeme každý pracovní den ve 4 hodiny odpoledne. Když vaše objednávka přijde později, vyřídíme ji až další pracovní den. Informace o reklamacích, možnosti vrátit zboží a další podrobnosti najdete v obchodních podmínkách.
Čaj balíme těsně před odesláním do sáčku z pevného přírodního papíru potaženého kovovou fólií, která nedovolí, aby dovnitř pronikla vlhkost a nežádoucí pachy. Sáček je uzavřen plastovým zipem, takže v něm můžete čaj uchovat bez ztráty kvality. Zabalený čaj pak odešleme v bublinkové obálce chráněný navíc tuhým kartonem, aby se nepoškodily křehké lístky. 50g balení vám přijde v obálce velikosti A5, 100g balení v obálce A4.