Divoké peří z Čang-ťia-ťie Silně povzbudivý zelený čaj z divokých čajovníků prefektury Čang-ťia-ťie.


Na dohled od skalních měst Wu-ling-jüan, zařazených na Seznam světového dědictví UNESCO, rostou divoké čajovníky, ze kterých se sbírají lístky v bio kvalitě pro zelený čaj. Ty se pak zpracují „japonským“ způsobem horkou párou, aby si uchovaly co nejvíce povzbuzujících látek.

Sklizeň a původ

Lístky v bio kvalitě byly sklizeny na jaře 2024 v prefektuře Čang-ťia-ťie, ležící na severozápadě čínské provincie Chu-nan a proslavené národním parkem Wu-ling-jüan.

List

Drátkovitě svinutý, 2–3 cm velký list bez tipsů má temně zelenou až modrozelenou barvu. Jeho vůně za sucha je bylinně nasládlá až tropicky sladkokyselá. Vylouhovaný se krásně zeleně rozzáří, voní navinule sladce a energicky jako kupa mokré trávy.

Nálev

Lehce zakalený nálev má světle žlutozelenou barvu. Jemně sladká vůně připomíná třešňové listy nebo trávu a obsahuje decentně kouřové tóny. V chuti je čaj trávově nasládlý, připomene vám zelenou okurku a narazíte též na stopy tropického ovoce. Dochuť trvá dlouho, je svěží, sladká, s decentně nahořklým tříslem.

Kulinářské doporučení

Čaj silně povzbuzuje, a hodí se proto k pití při náročné duševní práci, u které musíte zůstat dlouho svěží. Výborně se doplňuje s vánočkou namazanou máslem.

Historie čaje

Čínsky se čaj nazývá Čang-ťia-ťie Mao-ťien (pinyin: Zhangjiajie Mao Jian). První část názvu určuje místo původu lístků, druhá část označuje jejich kvalitu. Mao-ťien se podobně jako Mao-feng překládá jako ochmýřený nebo též péřový vrcholek, jedná se však o třídu o stupeň nižší. Divoké peří se zpracovává podobně jako japonské čaje horkou párou. Díky tomu v něm, stejně jako u japonských čajů, vyniknou trávové tóny a zůstane zachován vysoký obsah povzbudivých látek. Původem, způsobem zpracování a povzbudivými účinky se mu velmi podobá čaj Zelený nefrit, který však patří do vyšší kvalitativní třídy, a je proto dražší.

Trvanlivost

Divoké peří je čaj střední trvanlivosti. Doporučujeme ho spotřebovat do dvou let od sklizně. Zelené čaje se obecně pro delší skladování nehodí. Zhruba po roce se jejich svěžest a kvalita snižují a po více než dvou letech je z nich znatelně starší čaj.

Jak si čaj připravíte

Na konvičku o objemu 0,5 litru použijte 5–6 gramů čaje (jedna vrchovatá polévková lžíce), zalijte vodou teplou 80 °C a nechte louhovat ideálně 1 minutu. Takto lze připravit až tři nálevy. Čaj je vhodný k přípravě do gaiwanu, nebo metodou Gong Fu Cha. Stejné množství čaje v gong fu konvičce louhujte krátce, první 3–4 nálevy přibližně 5 sekund, další pak postupně déle. Čaj lze tímto způsobem zalít přibližně desetkrát.

Jak čaj balíme a posíláme

Objednávky expedujeme každý pracovní den v 16 hodin. Když vaše objednávka přijde později, vyřídíme ji až další pracovní den. Informace o reklamacích, možnosti vrátit zboží a další podrobnosti najdete v obchodních podmínkách. Čaj balíme těsně před odesláním do sáčku z pevného přírodního papíru potaženého kovovou fólií, která nedovolí, aby dovnitř pronikla vlhkost a nežádoucí pachy. Sáček je uzavřen plastovým zipem, takže v něm můžete čaj uchovat bez ztráty kvality. Zabalený čaj pak odešleme v bublinkové obálce chráněný navíc tuhým kartonem, aby se nepoškodily křehké lístky. 50g balení vám přijde v obálce velikosti A5, 100g balení v obálce A4.
  • Mapa místa původu čajeMapa místa původu čaje
  • Ukázka balení

S láskou k čaji provozuje Seraf, čajovna a obchod pro radost. Rooseveltova 15, 301 00 Plzeň, tel.: 377 917 435, info@cajtydne.cz