Sklizeň a původ
Naše Stará Pivoňka vyrostla v oblasti Lin-cchang čínské provincie Jün-nan a sklizena byla na jaře 2011. Krásně vyzrálé lístky, pocházející z velkolisté variety Camellia Taliensis, nalisoval pro podporu dalšího zrání do tvaru stogramových koláčků speciálně pro Čaj týdne v červnu 2015 známý čajový nadšenec Petr Síč.
List
Mezi pravidelnými, nepolámanými lístky hnědočerné barvy vynikají bílé tipsy, jejichž podíl činí cca 30 %. Sebrané byly vždy první dva lístky na větvičce a delší řapík. V jejich vůni ucítíte vzácné dřevo, muškátové koření, chilli a bílý pepř. Po vylouhování list vydává svěží vůni s pevnými kořeněnými tóny, především hřebíčku. Vyvolává představu měkkého dřeva a velkých pivoňkových či růžových květů.
Nálev
Čirý nálev má barvu borového dřeva. Tmavé listy louhováním krásně zhnědnou. Vůně nálevu je prosycená tóny vzácných koření a dřev. V dokonale vyvážené chuti zralého a ještě dále zrajícího čaje, připomínajícího vznešené oolongy typu Bai Hao, najdete navinulé stopy růže, manga a zralých broskví. Dochuť je středně dlouhá, jemně svíravá a čistá.
Historie čaje
Podle legend byl bílý čaj určen výhradně pro císaře a jeho dvůr. Ve skutečnosti se však dlouhou dobu vůbec nepěstoval. Proslavil se teprve za dynastie Sung, která vládla v letech 960–1279. Kdo ho měl, dával jím na odiv značné bohatství a uctíval jím vážené návštěvy.
Čaj s názvem Pai Mu Tan se vyrábí teprve necelých 100 let a v Evropě nebyl donedávna téměř znám. Díky příznivým účinkům na lidské tělo a kvůli tomu, že obsahují méně kofeinu (teinu), než ostatní druhy, jsou však v posledních letech bílé čaje žádané stále více a jejich popularita stoupá.
Pěstovat čajovníky na výrobu bílých čajů není snadné. Teprve po několika letech dozraje čajový keř tak, že jsou jeho lístky vhodné ke sklizni. Ta se provádí ručně a trvá jen pár dní v roce. Stříbrné tipsy (nerozvinuté lístky) a mladé lístky se sklízí brzy na jaře.
Tradičně nejkvalitnější bílé čaje rostou v Číně, v provinciích
Fu-ťien a Jün-nan, ale obrovská poptávka vede k jeho pěstování i pěstitele z jiných zemí. Proto se setkáváme i s bílými čaji z Indie, Ceylonu a odjinud.
Kulinářské doporučení
Pokud budete chtít doplnit naši Starou Pivoňku pokrmem, ochutnejte ji se smetanovou omáčkou a knedlíkem.
Trvanlivost
Ideálně zralé lístky Staré bílé pivoňky byly pro umocnění dalšího zrání nalisovány do tvaru koláče. Výborně se hodí k okamžité konzumaci i archivaci. Kvalitní zrání vám můžeme zaručit následujících 15 let, déle si odhadnout netroufáme.
Jak si čaj připravíte
Koláček nejprve rozeberte na jednotlivé lístky či menší kousky
nožem na puerh nebo jiným vhodným nástrojem. Na konvičku o objemu 0,5 litru použijte 5–7 gramů čaje (přibližně dvě až tři navršené polévkové lžíce), zalijte vodou o teplotě 80–90 °C a nechte louhovat ideálně 2 minuty. Takto lze postupně připravit až tři nálevy. Pai Mu Tan je vhodný i k tradiční přípravě metodou
Gong Fu Cha.
Jak čaj balíme a posíláme
Objednávky expedujeme každý pracovní den v 16 hodin. Když vaše objednávka přijde později, vyřídíme ji až další pracovní den. Informace o reklamacích, možnosti vrátit zboží a další podrobnosti najdete v
obchodních podmínkách.
Čaj balíme těsně před odesláním do sáčku z pevného přírodního papíru potaženého kovovou fólií, která nedovolí, aby dovnitř pronikla vlhkost a nežádoucí pachy. Sáček je uzavřen plastovým zipem, takže v něm můžete čaj uchovat bez ztráty kvality. Zabalený čaj pak odešleme v bublinkové obálce chráněný navíc tuhým kartonem, aby se nepoškodily křehké lístky. 50g balení vám přijde v obálce velikosti A5, 100g balení v obálce A4.
Podívejte se na
další lisované čaje.