Lu-an chej-čcha nebo též Čaj starého mistra Stárnoucí čaj podobný puerhům, avšak vyráběný z jiné odrůdy čajovníku v prefektuře Lu-an.


Chutná jako jemnější puerh a v Hongkongu si ho oblíbili starší lidé. Snad proto ho kdosi pojmenoval po mistrovi Li Čching-jünovi, který se údajně dožil 197 let a přežil svých 23 manželek.

Čaj 250letého muže - zátiší

Sklizeň a původ

Lístky byly sklízeny výhradně za slunečních dní po skončení tradičního festivalu Čching Ming (tedy mezi 5. a 20. dubnem) roku 2006 v prefektuře Lu-an čínské provincie An-chuej. Po zpracování se čaj převezl do Hongkongu k dalšímu zrání a archivaci.

List

Hnědé až šedočerné neochmýřené lístky velikostní třídy (grade) 3 jsou zcela bez tipsů a s malým podílem stejně velkých řapíkových zlomků. V jejich sladké, vlhce zemité vůni najdete tóny bílého pepře, kardamonu a kakaových bobů. Vylouhovaný list voní po čerstvé vlhké prsti, kolových ořeších a chilli koření.

Nálev

Hnědočervený nálev s temnými odstíny je lehce zakalený. V jeho mírně zemité vůni s dotekem kouře ucítíte čokoládu a koření, přes které se občas převalí vůně květin. Chuť je plná, lehká, ale přesto zemitá. Připomíná kávové slupky cascara a na závěr má sladce květinový tón. Dochuť je cukrově zemitá, dlouhá a nahořklá.

Kulinářské doporučení

Čaj starého mistra je ideální k medovníku i k samostatnému popíjení. V chladných dnech vás příjemně zahřeje.

Historie

Tmavé stárnoucí čaje chej-čcha (pinyin: hei-cha) se v Číně vyrábějí na několika místech. Nejznámější jsou puerhy z provincie Jün-nan a na čaji týdne jsme vám již představili Černou cihluŠou-ču Fu-čuan z Chu-nanu, Liu Pao z Kuang-si nebo Tibetskou cihlu ze S’-čchuanu. I v provincii An-chuej má výroba stárnoucích čajů dlouhou tradici. V oblasti Lu-an (někdy též psané Luk On) se tyto čaje vyráběly již před 600 lety. Dnes se navíc vyrábějí i v oblasti Čchi-men, proslavené červeným čajem Keemun. Pro výrobu se používá jiná odrůda čajovníku než v Jün-nanu a lístky se často lisují do bambusových košů. Čajům typu chej-čcha se v Číně také někdy říká Čaj starého muže, pravděpodobně proto, že je rádi pijí starší lidé. Na Lu-an chej-čcha můžete rovněž narazit pod názvem Čaj 250letého muže, neboť jeho recept prý vymyslel bylinkář a mistr bojových umění Li Čching-jün, který se údajně dožil 197 či dokonce 256 let a měl postupně 24 manželek.

Trvanlivost

Trvanlivost Čaje starého mistra je prakticky neomezená. V průběhu let bude jeho kvalita i cena růst, a je proto ideální k archivaci.

Jak si čaj připravíte

Na konvičku o objemu 0,5 litru použijte 5–7 gramů čaje (přibližně jedna zarovnaná polévková lžíce), zalijte vodou o teplotě 100 °C a nechte louhovat ideálně 3 minuty. Takto lze postupně připravit až tři nálevy. K potěšení ze všech chutí a vůní, které tento čaj nabízí, ho doporučujeme připravit metodou Gong Fu Cha.

Jak čaj balíme a posíláme

Objednávky expedujeme každý pracovní den ve 4 hodiny odpoledne. Když vaše objednávka přijde později, vyřídíme ji až další pracovní den. Informace o reklamacích, možnosti vrátit zboží a další podrobnosti najdete v obchodních podmínkách.

Čaj balíme těsně před odesláním do sáčku z pevného přírodního papíru potaženého kovovou fólií, která nedovolí, aby dovnitř pronikla vlhkost a nežádoucí pachy. Sáček je uzavřen plastovým zipem, takže v něm můžete čaj uchovat bez ztráty kvality. Zabalený čaj pak odešleme v bublinkové obálce chráněný navíc tuhým kartonem, aby se nepoškodily křehké lístky. 50g balení vám přijde v obálce velikosti A5, 100g balení v obálce A4.

  • Mapa původu čajeMapa původu čaje
  • Čaj 250letého muže - detail listu
  • Čaj 250letého muže - suchý a mokrý list
  • Ukázka balení

S láskou k čaji provozuje Seraf, čajovna a obchod pro radost. Rooseveltova 15, 301 00 Plzeň, tel.: 377 917 435, info@cajtydne.cz