Pro mnoho Evropanů je černý čaj jediným typem, který kdy ochutnají. Nejčastěji se z něho vyrábí pytlíkový čaj, a snad právě proto nám splývá s něčím obyčejným. Ve skutečnosti je však rodina černých čajů nesmírně pestrá, jak dokazuje pět typických zástupců, které jsme pro vás vybrali. Ochutnejte je podle našeho návodu a uvidíte sami, jakou různorodost chutí a vůní nabízejí.
Nejste-li si jistí, zda pro vás bude černý čaj to pravé, zkuste nejprve náš poznávací balíček pro začátečníky.
Černé čaje rozhodně nejsou jednolitou skupinou stejných nebo podobných čajů. Jejich charakter se významně odlišuje podle místa jejich původu a způsobu výroby.
Snad nejslavnější černé čaje pocházejí z indického Darjeelingu. V oblasti každý rok proběhnou dvě hlavní a několik vedlejších sklizní. Nejočekávanější je první sklizeň (First Flush, FF, Jarní sklizeň) od února do dubna. Vyznačuje se nízkou fermentací čaje, který se sice stále označuje jako černý, připomíná však spíše čaje zelené. Druhá sklizeň (Second Flush, SF, Letní sklizeň) probíhá od května do června. Třetí sklizeň (Third Flush, TF, Podzimní sklizeň) se provádí na podzim v období dešťů. V chuti a barvě jsou darjeelingy lehčí a mnohdy velmi podobné čajům zeleným.
Také na Cejlonu se čaj sbírá třikrát ročně. Většina čajů zde vzniká v továrnách zaměřených na velkovýrobu lámaného a drceného čaje. To se však netýká našeho Ceylonu Tea Bank, který svou osobitostí představuje vskutku prvotřídní čaj. Ideálně se hodí ke snídani a v balíčku zastupuje typický černý čaj oblíbený zejména v Evropě.
Ásámské čaje se vyznačují především mírně nahořklými tóny a červenohnědou barvou nálevu. Pro zpestření je můžete dochutit mlékem či medem a dobře se z nich připravují čajové speciality, jako je masala. Čajové lístky se zde sklízí po celý rok, avšak většina sklizní probíhá od července do září.
Zástupce čínských čajů, Keemun Hong Xiang, je zároveň ukázkou moderního čajového umění, jelikož se vyrábí teprve deset let. V jeho mnohovrstevné chuti a vůni však objevíte tajemství starých čínských mistrů. V samotné Číně nejsou černé, respektive červené čaje, jak je místní obyvatelé nazývají, příliš oblíbené. To však nebrání tomu, aby mezi nimi nebyly opravdové skvosty.
Nejexotičtějším místem původu v našem výběru je Gruzie. Přestože kvalita místních čajů za sovětského režimu značně utrpěla, vyrábí se zde ručně rolované čajové skvosty, které svým charakterem trochu připomínají tmavé oolongy.
Doporučujeme začít nejtypičtějším černým čajem, Ceylonem Tea Bank. Poté můžete pokračovat lehčím a energickým Darjeelingem. Doprostřed ochutnávání zařaďte hořký, hutný čaj z Ásámu, který můžete dochutit i mlékem. Následuje čínský Keemunem Hong Xiang a na konec gruzínský čaji původem z Chakvi, který vás možná navnadí na tmavé oolongy.
Objednávky expedujeme každý pracovní den ve 4 hodiny odpoledne. Když vaše objednávka přijde později, vyřídíme ji až další pracovní den. Informace o reklamacích, možnosti vrátit zboží a další podrobnosti najdete v obchodních podmínkách.
Jelikož jsou v degustačním balíčku malé vzorky určené k rychlé spotřebě, balíme je těsně před odesláním do průhledných sáčků, které nejsou neprodyšně uzavřeny, a nejsou proto vhodné k dlouhodobému skladování.
Vysokou kvalitu cejlonského čaje Tea Bank FBOPF Ex. Sp. poznáte na první pohled podle toho, že lístky nejsou polámané a obsahují vysoký podíl stříbrozlatých tipsů.
Darjeeling Puttabong SFTGFOP 1 z mezisklizně vypadá spíš jako zelený čaj. Přesto se řadí k čajům černým.
Lístky Ortodoxního Assamu z Labutího úkrytu se po vylouhování zbarví do sytě hnědé a v jejich vůní vystoupí tóny mandarinkové kůry v medu a čokolády s citronovou kůrou.
Díky charakteristicky oranžovému zbarvení nálevu s v Číně černým čajům říká červené. Na obrázku je Keemun Hong Xiang .
Pravidelné, pečlivě vytříděné lístky ručně rolovaného čaje z gruzínského Chakvi jsou díky zvláštnímu způsobu výroby krásně kadeřavě vlnité.
S láskou k čaji provozuje Seraf, čajovna a obchod pro radost. Rooseveltova 15, 301 00 Plzeň, tel.: 377 917 435, info@cajtydne.cz