Balíček jsme sestavili tak, aby ukázal nejoblíbenější typy přírodních oolongů. Ochutnejte všechny vzorky a poznejte škálu chutí, vůní a barev, kterou polozelené čaje nabízejí. Pak se rozhodněte, které typy vám nejlépe sednou.
Pokud s čajem teprve začínáte, doporučujeme vám náš poznávací balíček pro začátečníky.
Slovem oolong (vyslovuje se úlong) se označují částečně fermentované čaje na přechodu od nefermentovaných zelených po plně fermentované černé čaje. Proto se jim též říká polozelené. Kromě míry fermentace se ale liší i zpracováním listu, původem a často též kultivarem čajovníku, ze kterého pocházejí. Proto nabízejí mnoho chuťových, aromatických i vzhledových variací.
Oolongy se podle míry fermentace, která se pohybuje mezi 10–90 %, dělí na světlé a tmavé. Roli hraje i doba pečení lístků. Déle fermentované a pečené v našem balíčku zastupuje Mi Lan Xiang, archivní Tie Guan Yin a Gabaron. Poznáte je především podle tmavého listu. Jako ukázku světlých oolongů, jejichž list je výrazně zelený a svěže voňavý, jsme zvolili Si Ji Chun a Ali Shan.
Oolongy lze rovněž třídit podle způsobu zpracování listu. Ten může být srolovaný do kuliček, jako je Si Ji Chun či Gabaron, svinutý jen částečně anebo vůbec, jako je tomu u čaje Mi Lan Xiang.
Polozelené čaje mají zejména pro čajové začátečníky řadu výhod. Skoro je nelze přelouhovat, nenarazíte u nich na hořké a trpké tóny a zalít je můžete i vařící vodou, aniž by to uškodilo jejich výjimečné chuti.
Aby vám čaje nesplývaly a objevili jste v nich všechny kontrasty i příbuzné chuti, doporučujeme je ochutnávat v tomto pořadí:
Během přípravy a popíjení můžete každý vzorek podrobit následující čajové analytice, která vám pomůže ujasnit si odlišné vlastnosti a každý čaj si lépe zapamatovat.
Nejprve si čaj prohlédněte. Pravidelné a neporušené lístky vám prozradí, že se jedná o kvalitní oolong. U zeleného typu hledejte svěží jasnou zelenou barvu, fermentovanější mohou být zbarvené do různých odstínů od zlatavě hnědé až po černou. U většiny polozelených čajů se setkáte s listy bez tipsů.
Po přivonění k suchým a následně i vylouhovaným lístkům hledejte především různé květinové a ořechové tóny. Nálev může vonět citrónově svěže až medově sladce. Nebraňte však své fantazii, lístky i nálev poskytují celou řadu vůní a je jen na vás, k čemu je přirovnáte.
Všimněte si, že samotná barva nálevu vám napoví, zda se jedná o fermentovanější a déle pečený oolong, či spíše o zelenou variantu. Ve všech případech by měla být čirá a bez kalu.
Po ochutnání čaje si jistě všimnete, že nálev není trpký, má silné tělo a kulatou, plnou chuť. Porovnejte, v čem se jednotlivé čaje chuťově liší. Inspirovat vás může naše analytika u jednotlivých druhů na stránkách Čaje týdne.
V balíčku najdete pět oolongů, které pravidelní zákazníci Čaje týdne již znají. Jsou to:
Vybrat si můžete z balení po 10 nebo 20 gramech. Menší vystačí na dvě typické přípravy metodou Gong Fu Cha nebo v půllitrové louhovací konvičce, tj. na dva až tři litry čaje. Z většího balení uděláte čaje dvakrát víc.
Objednávky expedujeme každý pracovní den ve 4 hodiny odpoledne. Když vaše objednávka přijde později, vyřídíme ji až další pracovní den. Informace o reklamacích, možnosti vrátit zboží a další podrobnosti najdete v obchodních podmínkách.
Jelikož jsou v degustačním balíčku malé vzorky určené k rychlé spotřebě, balíme je těsně před odesláním do průhledných sáčků, které nejsou neprodyšně uzavřeny, a nejsou proto vhodné k dlouhodobému skladování.
Si Ji Chun má lístky svinuté do drobných granulek, které se po zalití rozevřou a vynikne tak jejich šťavnatá svěžest.
Podobným způsobem, do malých pravidelných ruliček, je svinutý i list čaje Ali Shan.
Do ruliček je svinutý i list Železné bohyně (Lao Tie Guan Yin), v důsledku delší fermentace je ale tmavý.
Tmavě hnědou barvu a vůni evokující podzimní listí má list Thajské Gaby. Chutná však svěže, nasládle, s citrusovými tóny.
List čaje Mi Lan Xiang je naopak podlouhlý, jen trochu drátkovitě stočený. Nálev má sytě jantarovou barvu.
Zářivě slunečná barva a vůně květin zalitých karamelem dělá čest jménu čaje Si Ji Chun neboli věčné jaro.
S láskou k čaji provozuje Seraf, čajovna a obchod pro radost. Rooseveltova 15, 301 00 Plzeň, tel.: 377 917 435, info@cajtydne.cz